Grafit - modny kolor kostki brukowej

Na: Odsłon: 1031

Grafitowa kostka brukowa. Przy planowaniu otoczenia wokół naszego domostwa, zagospodarowywaniu go dobrze jest trzymać się jednej bardzo ważnej zasady – wszystko powinno tworzyć spójną całość, elementy powinny ze sobą współgrać. Tak zaprojektowana przestrzeń będzie cieszyć oko i to z pewnością nie tylko nasze. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj wybór odpowiedniej nawierzchni, która w pewien sposób domyka całość kompozycji. Dobrze jest ją dopasować pod względem kształtu i koloru. Dziś skupimy się przede wszystkim na kolorystyce – tym w jaki sposób ją dobierać. Przyjrzymy się coraz częściej stosowanym w projektach architektonicznych odcieniom szarości i grafitu. Czy warto podążać za takimi trendami? Prześledźmy zatem nieco dokładniej te aspekty.

Podobieństwo kształtów, kolorów i materiałów, z których wykonana jest nawierzchnia, zdecydowanie wizualnie podkreśli spójność naszej strefy wokół domu. W ten właśnie sposób otrzymamy idealny projekt, który nie tylko spełni nasze oczekiwania, ale będzie pięknie prezentował na tle pozostałych posesji.

Grafitowe trendy w projektowaniu przestrzeni przydomowej z kostki brukowej

Projektowanie naszej przestrzeni – od czego by tu zacząć? Nasze wyobrażenia muszą być poparte pewnymi zasadami, wtedy zdecydowanie łatwiej będzie się nam tworzyło całościową wizję naszej posesji. Najważniejsza jest oczywiście dobra kostka brukowa. Zawróćmy jednak uwagę na inne aspekty.

Po pierwsze kierujmy się stylem, pamiętajmy, żeby był jednolity. To podstawowa i kluczowa reguła. Dotyczy to wszelkich elementów tworzących naszą przestrzeń, oczywiście rodzaju i kształtu nawierzchni także. Jeśli decydujemy się na nowoczesny trend, to nie powinniśmy wtedy wprowadzać akcentów charakterystycznych dla stylu tradycyjnego.

Jednolitość materiału. Taras, chodniki, podjazd najlepiej wykonać z jednego rodzaju. Możemy dopasować go pod kątem naszej elewacji. Jeśli jest to beton, wtedy wybierzmy dokładnie taką nawierzchnię, przykładowo – betonową kostkę brukową. Tu ciekawa propozycja kostka brukowa Polbruk Ideo grafit.

Kostka brukowa grafitowa

Spójność kolorystyczna nawierzchni. Pamiętajmy, że jej kolor nie może zdominować nam całego otoczenia! Najprościej będzie uzyskać zadowalający efekt, dobierając podobną kolorystykę i wtedy najlepiej dopasować ją pod kątem dachu, elewacji albo jakieś przeważającego w otoczeniu elementu. Jeśli jednak chcemy pójść o krok dalej i stawiamy na  kolorową nawierzchnię, musimy pamiętać, aby zachować umiar. Tu naprawdę łatwo można przedobrzyć. Najlepiej zastosować maksymalnie trzy barwy, które oczywiście harmonijnie się ze sobą połączą.

Wybieramy kolor kostki (i czemu właśnie grafit)

Oczywiście kierujemy się wyżej wspomniana zasadą dopasowania kostki pod kolor elewacji domu, do barwy dachu lub jakiegoś dominującego w całej przestrzeni elementu. Jest jednak coś, na co jeszcze warto zwrócić uwagę. 

Załóżmy, że mamy już swój typ i jesteśmy zdecydowani na konkretny odcień bądź odcienie. Kostka brukowa jest wykonywana z naturalnych surowców mineralnych, które cechują się niepowtarzalnością. Czasami może zdarzyć się tak, że nawet w obrębie jednego koloru mogą wystąpić różnice. Materiał może mieć przebarwienia, które znacząco lub w mniejszym stopniu mogą nam wpłynąć negatywnie na całą kompozycję. Ciekawa propozycja to kostka brukowa szlachetna (płukana) grafitowa Polbruk Trento.

Kostka brukowa grafitowa

Aby nie doszło do takich sytuacji najlepiej wyliczyć sobie dokładnie zapotrzebowanie na dany produkt. Wtedy nie będzie konieczności dokupowania kostki, która z pewnością będzie pochodziła już z innej partii, a wtedy wiązałoby się to z dużym prawdopodobieństwem napotkania różnych odchyleń. Każdy rzut może być już nieco inny.

Jeśli jednak zajdzie potrzeba dokupienia materiału, wtedy warto układać ją naprzemiennie. Zwłaszcza jeśli zabudowujemy dwa różne miejsca jak na przykład chodnik i podjazd. Najlepiej wymieszać elementy i układać je partiami obok siebie. Unikniemy wtedy dużych, kontrastujących ze sobą różnic w barwie.

Grafit rządzi?

Jeśli rozejrzymy się po nowo powstających osiedlach domów, możemy tam zauważyć bardzo wyraźną tendencję w kolorystyce zarówno samych budynków, jak i przestrzeni wokół nich. Dziś bardzo wyraźnie widać tam wszelkie odcienie szarości. Jest to szczególnie zauważalne, jeśli chodzi dachy. Kiedy przyjrzymy się dokładnie, zauważymy także wokół wiele elementów w tej samej tonacji – elewacja, podjazdy, chodniki. Ciekawy przykład tego trendu to grafitowa kostka brukowa Polbruk Urbanika.

Kostka brukowa grafitowa

Grafitowa barwa jest jednym z odcieni szarości. To ciemny kolor, który czasami pod wpływem światła może mieć nawet nieco niebieskawy odcień. Obecnie bardzo dużo deweloperów decyduje się na budowanie domów z grafitowym dachem, dziś już powoli odchodzi się od czerwieni. Odkryto, że kolor grafitu przede wszystkim jest bardzo uniwersalny, a jednocześnie wyrazisty, bardzo ładnie podkreśla bryłę domu i dobrze komponuje się z otoczeniem. 

Dlatego „grafitowa tendencja” coraz bardziej jest rozpowszechniana  w projektach architektonicznych budynków. Mnóstwo elementów wokoło, również tych należących do  tzw. małej architektury zaczyna przybierać podobne barwy.

Co takiego kryje w sobie kostka brukowa grafitowa?

Co sprawia, że warto wybierać grafitowe wykończenia przy projektowaniu przestrzeni przydomowej? Na pewno wspomniana wcześniej uniwersalność, bo grafit jest barwą, która współgra z wieloma kolorami – odcieniami bieli, zieleni, niebieskiego, czy jaśniejszych szarości. Grafitowy kolor nawiązuje do budowli w miejskim otoczeniu, gdzie podkreśla ten wielkomiejski styl. Jednak równie dobrze wygląda na terenach prywatnych w otoczeniu zieleni, oddalonych od ruchliwych ulic miasta. Także za jego pomocą spokojnie będziemy mogli stworzyć swój własny azyl. Przykład piękna i funkcjonalności - kostka brukowa Semmelrock Bellano.

Kostka brukowa grafitowa

Funkcjonalność i aspekty praktyczne. Warto brać je pod uwagę, także przy doborze kolorystyki. Jasne odcienie, choć piękne, to jednak znacznie trudniejsze do utrzymania w czystości. Chociażby podjazd czy okolice garażu, tam musimy się liczyć z wieloma powstającymi podczas użytkowania zabrudzeniami – plamy od oleju silnikowego, ślady opon. Niestety tego nie unikniemy. Usunięcie tego typu zanieczyszczeń, jeśli w ogóle jest wykonalne, jest bardzo trudne.

Dlatego właśnie grafitowa kostka brukowa to świetne rozwiązanie przy tego typu sytuacjach i warto rozważyć wybór takiego koloru przy tego rodzaju aranżacjach. Będzie nie tylko pięknie i modnie, ale jednocześnie nasze podwórze będzie schludne i czyste.

Postawmy na grafit

Jeśli chcemy podążać za najnowocześniejszymi trendami w budownictwie, wybór grafitowej kolorystyki wykończeń zdecydowanie sprosta takim oczekiwaniom. Pamiętajmy również, że trendy budowlane nigdy nie są tylko podyktowane chwilowym kaprysem. Tutaj pierwsze skrzypce grają aspekty praktyczne i to na nich głównie opiera się wybór jakiegoś konkretnego stylu, tendencji. 

Grafitowy odcień doskonale łączy ze sobą efekty wizualne i niezwykle praktyczne zastosowanie. Sięgają po niego nie tylko prywatni właściciele mniejszych posesji, ale również deweloperzy, którzy budują na większą skalę i oni szczególnie muszą brać pod uwagę całościowy design, nie mogą kierować się jedynie własną wizją. W grę wchodzi jeszcze przecież plan zagospodarowania przestrzennego, który narzuca pewne reguły i każdy, a zwłaszcza właściciel większych inwestycji musi się do nich dostosować. Grafit daje na tyle dużo możliwości, że pozwala płynnie wpasować się w otoczenie. Przykład? Ekonomiczna i efektowna kostka brukowa Semmelrock Bruk Klasyczny kolor grafit.

Kostka brukowa grafitowa

Jak długo ten trend będzie obecny w kręgu budowlanym? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ale patrząc na to, jak często ostatnio spotykana jest grafitowa barwa, można by rzec, że nie jest to trend przejściowy, tylko taki, który jeszcze długo będzie utrzymywał się w czołówce najpowszechniej stosowanych kolorów.

Komentarze