Kostka brukowa a ogród

Na: Odsłon: 1200

Ogród jest dopełnieniem każdej posiadłości, w zasadzie jej wizytówką. To w nim organizujemy spotkania rodzinne, towarzyskie. To także miejsce odpoczynku, gdzie udajemy się w wolnym czasie, pozwalając sobie na odrobinę relaksu. Ono pełne spokoju i harmonii pozwala się wtedy wyciszyć i naładować baterie na kolejne codzienne wyzwania. Dlatego odgrywa ważną rolę w naszym życiu. W aranżacjach ogrodowych niezbędne są ścieżki. To one porządkują przestrzeń, wytyczając szlaki komunikacyjne. Czy w takim razie kostka brukowa biegnąca przez ogród będzie trafionym pomysłem? Zobacz na kostka brukowa Polbruk.

Kostka brukowa – królowa aranżacji ogrodowych

Przestrzeń w ogrodzie powinna być w pewnym stopniu uporządkowana i nie chodzi tu wcale o przesadny, wręcz pedantyczny porządek. Warto jednak wyznaczyć sobie strefy, z których każda będzie mieć swoje przeznaczenie. Mając taki ogólny plan, łatwiej będzie nam stworzyć nie tylko piękny, ale i funkcjonalny ogród, który będzie dzięki temu jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem.

Ścieżki znacznie ułatwią to zadanie. Dzięki nim będziemy mogli się wygodnie przemieszczać między poszczególnymi zakątkami. Poza tym w ten sposób ochronimy roślinność znajdującą się na terenie ogrodu, którą zwyczajnie moglibyśmy rozjechać lub rozdeptać. Ciągłe chodzenie po trawie na pewno nie będzie wpływało korzystnie na jej rozwój. Prędzej, czy później nie będziemy mieli trawnika. Dlatego tworząc alejki nie dość, że znacznie wzmacniamy walory estetyczne, to jeszcze pielęgnujemy roślinność ogrodową.

Kostka brukowa w ogrodzie

Niezwykle pięknym budulcem ścieżek może być właśnie kostka brukowa, która zdecydowanie jest stale na podium, jeśli chodzi o popularność. Co takiego sprawia, że niezmiennie od wielu pokoleń gości, a właściwie króluje na dróżkach wokół posesji i w ogrodzie?

Kostka położona na zewnątrz zniesie nawet te najbardziej niekorzystne warunki atmosferyczne, wahania temperaturowe. Nieważne czy czeka nas mroźna zima, śniegi, czy upalne lato i ulewy – ona przetrwa. Warto zaznaczyć, że jest niskonasiąkliwa i świetnie radzi sobie z odprowadzaniem wody, która wnika swobodnie w szczeliny pomiędzy poszczególnymi fragmentami brukowej zabudowy. W ten sposób nie ma ryzyka lokalnych podtopień terenu. Kostkę wyróżnia także spora odporność na ścieranie, dzięki temu jej powierzchnia nie będzie podatna na powstawanie zarysowań. Ma dużą wytrzymałość na nacisk, dlatego nawet pod wpływem większych obciążeń się nie odkształca. Jednak pamiętajmy, że dużo zależy od grubości kostki. Miejsca szczególnie obciążane np. podjazdy warto zabudować kostką o grubości 6-8 cm, podczas gdy w ogrodzie w zupełności wystarczy nam cieńszy model o 4 cm grubości.

Kostka brukowa w ogrodzie

Do ogrodów często polecana jest kostka betonowa. To materiał niesamowicie praktyczny potrafi przetrwać latami, ciesząc oko niezmiennie atrakcyjnym wyglądem. Mnóstwo możliwości aranżacyjnych to też niewątpliwy atut. Rozmaite formaty: od podstawowych prostokątów i kwadratów poprzez bardziej zaawansowaną geometrię, a także obłe i zaokrąglone kształty. Mając taki wybór, możemy zabawić się w prawdziwego architekta, stworzyć ciekawe unikalne i charakterystyczne tylko dla nas kompozycje. Beton, choć na pozór mógłby wydawać się surowy, dzięki ciekawej kolorystyce i fakturom doskonale wpasuje się w stylizację naszego ogrodu. Bez względu na to, czy planujemy tam wprowadzić akcenty charakterystyczne dla awangardowego budownictwa, czy dla tradycyjnej architektury. Może imitować kamienie naturalne takie jak wapień, piaskowiec, trawertyn. Poza tym są kostki przypominające do złudzenia powierzchnie drewniane albo ceramiczne. Słowem mając właśnie taki asortyment, możemy osiągnąć wszystko.

Kostka brukowa dopasowana do stylu ogrodu

Barwy ogrodowe to przede wszystkim zieleń i to ona wyraźnie powinna tam dominować. Dlatego komponując wykończenia w ogrodzie, powinniśmy starannie dobierać pozostałą kolorystykę bez względu na to, na jaką aranżację się zdecydujemy. 

Nawierzchnia w bardzo kontrastowych tonacjach może przytłumić roślinność i stanie się ona niewidoczna. Poza tym zbyt krzykliwe kolory mogą na tyle mocno zakłócić cały krajobraz, że bryła naszego domu będzie również niezauważalna, zwyczajnie „zniknie”. Takie proporcje na pewno nie są pożądane w projektach przestrzennych. To nie jest zgodne ze sztuką. Jeśli pokryjemy duże powierzchnie ciemnym kolorem, nasz ogród optycznie się zmniejszy. Taka mocniejsza tonacja przesłoni również urok obecnych w przestrzeni kwiatów, krzewów i drzew.

Kostka brukowa w ogrodzie

Dlatego najlepszym i najbezpieczniejszym wyjściem będzie zastosowanie modnej ostatnio szarości oraz pastelowych, delikatnych barw. One zdecydowanie współgrają z żywą ogrodową zielenią. Alejki, na których spoczywa jasna kostka brukowa, będą delikatnie wyznaczać teren, dając poczucie lekkości. Zawsze można je subtelnie podkreślić, wprowadzając do kompozycji ciemniejszy odcień albo ożywić, dodając nieco kontrastowych elementów. Nie bójmy się tego, eksperymentujmy.

Jaka kostka brukowa w ogrodzie?

Drobna kostka betonowa będzie atrakcyjnym wykończeniem w ogrodzie klasycznym. W takich rustykalnych klimatach dobrze widziane są wszelkie krągłości. Obłe kształty kostki umożliwiają stworzenie bajecznych wzorów, które uwydatnią poszczególne zakamarki w ogrodzie. Z kostki uformujemy także ozdobne krawędzie i obrzeża rabatek, które elegancko domkną i ochronią naszą zieleń. Możemy także zaprojektować brukowe półokrągłe schodki, które nie dość, że uatrakcyjnią teren, to jeszcze poprawią na nim komunikację. Otoczenie klasyczne może nawiązywać np. do stylistyki angielskiej, w której roślinność przeplata się dekoracjami takimi, jak gazony, ozdobne donice oraz meblami ogrodowymi z kutego metalu.

Z kolei nowe trendy w ogrodach to większy bruk i geometria o zdecydowanie ostrzejszych krawędziach. Tu w przeciwieństwie do klasyki nie ma miejsca na asymetrię. Liczy się regularność i powtarzalność kształtów, to wszystko ma za zadanie stworzyć wrażenie rozbudowanej, większej przestrzeni. Do takiej aranżacji wybierzmy czarne, szare lub białe kostki. Te z połyskiem, odbijając światło, stworzą wrażenie panującego porządku na całej otwartej przestrzeni.

Kostka brukowa w ogrodzie

Pamiętajmy, że budując ścieżki z kostki brukowej, musimy koniecznie uwzględnić otaczającą ją przyrodę. Przykładem może być dróżka, wzdłuż której posadzimy symetryczne, niewielkie drzewka iglaste. Kierujmy się zasadą, że w ogrodzie to roślinność powinna odegrać pierwsze skrzypce, cała reszta ma być jedynie jej uzupełnieniem i dodatkiem.

Projektujemy alejki ogrodowe – proste, czy kręte?

Optyczne triki przestrzenne mogą okazać się bardzo przydatne podczas planowania kompozycji ścieżki ogrodowej. Układanie kostki brukowej w odpowiedni sposób może zdziałać cuda, poprawić zaburzone proporcje. Dzięki temu ukształtujemy i nieco wymodelujemy daną powierzchnię.

Jeśli układ naszej działki jest zbyt wąski, wybierzmy prostopadłe kostki o prostokątnym kształcie. To zdecydowanie optycznie poszerzy teren. W takiej sytuacji śmiało, można pokusić się też o fragmenty w kontrastowych kolorach. Chcąc „wydłużyć” alejki, układamy długie i również prostokątne brukowe elementy wzdłuż nich. Dodatkowo za pomocą odmiennych kolorów możemy wyznaczyć nawierzchnie o różnym przeznaczeniu.

Zakręcone czy proste? Niezależnie od tego, na jaką ostatecznie formę dróżek w ogrodzie się zdecydujemy, mają one spełnić jedno podstawowe zadanie – ułatwić poruszanie się po nim. Teraz dochodzi druga dekoracyjna kwestia i tu pora rozważyć, czy postawimy na typowe proste, czy bardziej fantazyjne ich kształty. Wszystko zależy od stylizacji, którą przyjmiemy.

Kostka brukowa w ogrodzie

Wokół starego zabytkowego domu z elementami drewna utrzymanego w klimatach typowo rustykalnych na pewno nie mogą rozchodzić się proste ścieżki. Rozważmy też sytuację odwrotną – dom nowoczesny z dużą ilością zieleni wokół nie będzie dobrze komponował się w otoczeniu kolorowych fikuśnych i pozakręcanych alejek. Tutaj należy kontynuować styl minimalistyczny. Kostka brukowa powinna być kolorystycznie dopasowana do szklanej lub blaszanej elewacji, a także pasować do ogrodzenia. Dlatego wybudujmy prostą alejkę biegnącą z domu wprost do ogrodu, używając kostki w szarym odcieniu, który wzmocni i podkreśli charakter bryły budynku. Wokół posadźmy dzikie gatunki traw, a otoczenie dodatkowo można obsypać niewielkim żwirem.

Natomiast w ogrodach na posesjach tradycyjnych zdecydowanie postawmy na wszelkie zakręty i asymetrię. Mile widziane w takiej stylizacji są wszelkie nieregularne kostkowe formaty i zdecydowanie bardziej odważna niż w przypadku surowszych, nowoczesnych wykończeń kolorystyka.

Układanie kostki brukowej w ogrodzie

Stabilna i solidnie wykonana nawierzchnia, którą wypełnia kostka betonowa, musi mieć przede wszystkim dobrze przygotowaną podbudowę (najlepiej trójwarstwową). Na dole powinien być drenaż grubości minimum 15 cm wykonany ze żwiru lub tłuczenia. Następnie środkowa warstwa o grubości 10-15 cm, którą wykonuje się najczęściej z piasku, wyrównuje powierzchnię. Na górze tuż pod kostką trzeba wykonać warstwę stabilizującą tzw. podsypkę pod kostkę, którą stanowi także piasek ewentualnie żwir, albo stosujemy ich mieszankę. Ta warstwa powinna mieć grubość od 2 do 5 cm. Tak wykonana podbudowa ochroni kostkę przed przemieszczaniem możliwym zwłaszcza zimą wskutek mrozów.

Ścieżka, na której zaplanowaliśmy układanie kostki brukowej, powinna znajdować się nieco wyżej niż trawnik (około 2-3 cm). Jeśli natomiast planujemy położyć obrzeża, te muszą być zlokalizowane poniżej kostki najlepiej też ok. 2-3 cm. Przy takim układzie woda opadowa będzie mogła swobodnie spływać po powierzchni.

Kostka brukowa w ogrodzie

Sama technika układania kostki jest już zdecydowanie prostsza niż przygotowywanie gruntu pod nią. Układamy elementy jeden przy drugim w miarę blisko, dobijając je gumowym młotkiem. Całość po ułożeniu zasypujemy drobniutkim piaskiem, a za pomocą zagęszczarki ubijamy i utwardzamy teren. Sprawdzamy, czy wszystkie szczeliny wypełnił piasek. Następnie jego nadmiar zamiatamy.

Jeśli do tej pory zastanawialiście się, czy warto brukować ścieżki w ogrodzie, mamy nadzieję, że pomogliśmy Wam w podjęciu pewnych decyzji. Dobrej jakości materiał to podstawa, a kostka brukowa od znakomitych producentów – liderów w tej branży, czeka na Was w naszej internetowej hurtowni kostkaGT. Dodatkowo możecie ją kupić w atrakcyjnej cenie. Sprawdźcie koniecznie naszą ofertę.

Komentarze