Najpopularniejsze style układania kostki brukowej

Na: Odsłon: 2352

Sekret każdej przydomowej aranżacji tkwi tam, gdzie utwardzają się wszelkie nasze nawierzchniowe problemy. Podjazdy, ścieżki, parkingi i wszystkie inne części posesji, na których króluje twardo kostka brukowa choćby Polbruk Trento grafit, nie tylko sprawiają, że nawet w najbardziej ulewny dzień o wiele łatwiej jest stawiać pewnie każdy kolejny krok, ale i stanowi bardzo ważną funkcję dekoracyjną. Dlatego też, kiedy nadchodzi ten moment, w którym czas na to, by zdecydować się, w jaki sposób rozrzucić wokół domu te betonowe kostki, warto stanąć na chwilę i zastanowić się, jaka brukowa układanka stanowić będzie najbardziej efektowne dopełnienie całej domowej aranżacji. By nie zaliczyć utwardzającej wpadki, zapoznaj się z najczęściej stosowanymi wzorami układania kostki brukowej, których przegląd przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie.

Z kostką brukową wszystko jest możliwe, ale…

Zacząć od „ale” to niczym strzał w betonową kostkę. Warto jednak już na samym początku swojej brukowej przygody wiedzieć, że poza wyborem wzoru, który towarzyszył nam będzie przez długie lata, istotne jest również odpowiednie przygotowanie utwardzanej nawierzchni. Kostka brukowa daje nam nieograniczone, aranżacyjne możliwości – wszystko to dzięki różnorodności jej kształtów, wymiarów oraz szerokiej palecie barw. Tak fantastyczny, betonowy asortyment, który oferują nam kostkowi producenci, pozwala na zastosowanie niezliczonej ilości technik, w wyniku których powstają brukowe dzieła sztuki. Zanim jednak przystąpimy do układania wymarzonego wzoru, należy zadbać o pewne kwestie techniczne. Oczywiście wybór ten i technikalia zależą również od wielkości kostki. Inaczej układa się małe prostokąty, a zupełnie inaczej duże płyty tarasowe.

Odpowiednie odwodnienie, spadki, podbudowa, korytowanie – to te elementy stanowią utwardzeniowy klucz, który w ogromnym stopniu wpłynie na późniejsze użytkowanie. Ale, że nie jest to ten moment, w którym planowaliśmy na dłużej zatrzymać się przy tych kwestiach, przejdziemy od razu do aranżacyjnych konkretów. A te rozpoczynamy od projektu. Ten wskaże zapotrzebowanie na ilość oraz rodzaj niezbędnych materiałów. Szerokość planowanej ścieżki, proste linie lub krzywizny łuków i inne aspekty, takie jak elewacja, czy elementy małej architektury ogrodowej – wszystko to wpływa na dobór geometrii, koloru oraz rodzaju wykończenia. O ile kreatywność oraz techniczne aspekty kostki brukowej pozwalają nam na wszystkie, nawet najbardziej ekstrawaganckie, wzorowe możliwości, o tyle warto wziąć pod uwagę to, że wyłożony kostką teren wpływa na design całej przydomowej przestrzeni. Dlatego też wybrany wzór stanowić powinien spójne wykończenie zewnętrznej aranżacji. Jak to wygląda więc w praktyce? Wystarczy zrobić rozpoznanie w brukowym terenie i sprawdzić, który z nich zapewni perfekcyjnie dobrane, betonowe ramy naszej domowej architektury.

Sekret każdej przydomowej aranżacji tkwi tam, gdzie utwardzają się wszelkie nasze nawierzchniowe problemy. Podjazdy, ścieżki, parkingi i wszystkie inne części posesji, na których króluje twardo kostka brukowa, nie tylko sprawiają, że nawet w najbardziej ulewny dzień o wiele łatwiej jest stawiać pewnie każdy kolejny krok, ale i stanowi bardzo ważną funkcję dekoracyjną. Dlatego też, kiedy nadchodzi ten moment, w którym czas na to, by zdecydować się, w jaki sposób rozrzucić wokół domu te betonowe kostki, warto stanąć na chwilę i zastanowić się, jaka brukowa układanka stanowić będzie najbardziej efektowne dopełnienie całej domowej aranżacji. By nie zaliczyć utwardzającej wpadki, zapoznaj się z najczęściej stosowanymi wzorami układania kostki brukowej, których przegląd przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie.

Wzory kostki brukowej, które nigdy się nie znudzą

Oto lista:Wzory układania kostki brukowej

  • Prosty rzędowy
  • „W cegiełkę” 
  • Kolumnowy przesunięty 
  • Prostokątny
  • Ukośny
  • Jodełka
  • Łukowy
  • Wachlarzowy
  • Mieszany

Ilość technik układania oraz wzorów kostki brukowej uspokoi wszelkie aranżacyjne zachcianki. Od tych prostych, geometrycznych deseni, przez łuki, fale i spirale, po artystyczne, betonowe dzieła sztuki. Każdy z nich z łatwością dopasować można do rodzaju i budowy utwardzanej przestrzeni. Zasada, której warto się trzymać podczas aranżacji kostki brukowej to powtarzalność modułu. Modułem może być jeden element lub większa ich liczba, które niczym betonowe puzzle zapewnią spójność oraz ułatwią prace brukarskie. Harmonia, która wprowadzona zostanie dzięki takiemu podejściu to gwarancja na elegancki, estetyczny efekt. Sprawdź poniżej i przekonaj się, który ze wzorów sprawdzi się właśnie u Ciebie.

Prosty rzędowy – zdecydowanie najprostszy sposób, który zapewnia fantastyczne walory estetyczne. Proste linie oraz utworzone przez kostki kąty proste nadają powierzchni minimalistycznego, eleganckiego charakteru. Perfekcyjna symetria oraz odpowiednio dobrana kolorystyka to doskonałe rozwiązanie do architektury nowoczesnej. W tym przypadku sprawdzą się kostki o kształcie regularnym oraz nieregularnym. By dodać nawierzchni nieco więcej charakteru i przełamać jednolite, najczęściej stosowane stonowane barwy, warto zmienić kolorystykę poszczególnych pasm na inną.Wzory układania kostki brukowej

„W cegiełkę” – przesuwając każdy kolejny rząd kostek w stosunku do poprzedniego o pół modułu (elementu), zyskamy wzór „w cegiełkę”. Ten sposób brukowania polecamy szczególnie do architektury tradycyjnej. Uzyskany wzór przenosi nas w czasie, przywodząc na myśl niegdyś brukowane uliczki. Stawiając na taki efekt, warto sięgnąć po regularnego kształtu kostki, których proste linie zapewnią szlachetny, końcowy efekt.

Kolumnowy przesunięty – dla wszystkich fanów minimalizmu mamy kolejną godną polecenia propozycję. Poszukując wzoru, który zachwyci elegancją i prostotą, nie sposób przejść obojętnie obok posesji, której kolejne kolumny kostki brukowej przesunięte są względem siebie o pół modułu (elementu). O ile w poprzednim przypadku przesuwaliśmy rzędy, nawiązując tym samym do tradycji, w tym przypadku posługując się kolumnami, zyskujemy efekt całkowicie odwrotny. I, pomimo iż wzór ten najlepiej odnajduje się w aranżacjach bardziej nowoczesnych, to z estetycznym powodzeniem stosować go można również do wykończenia terenów, które w nieco większym stopniu nawiązują do tradycji.

Prostokątny – marząc o prostokątnej kostce, najlepiej postawić na wzór perfekcyjnie do niej dopasowany. Brzmiący idealnie, jak sam jej rodzaj, jest jednym z najbardziej popularnych sposobów na układanie kostki brukowej. Rozpoczynając od połowy elementu, układa się wokół niego prostokątne kostki, tworząc moduł o kształcie kwadratu. Powtarzając go sukcesywnie, na nawierzchni powstanie elegancki, prostokątny wzór, który fantastycznie prezentuje się zarówno w stonowanej, jednolitej kolorystyce, jak i urozmaicony kilkoma zastosowanymi barwami.

Ukośny – efektowny wzór, który wykorzystywany jest często w miejscach użyteczności publicznej. Sprawdzi się zarówno w przypadku kostek o regularnych, jak i nieregularnych kształtach. Ten sposób układania polega na małej modyfikacji wzoru prostego, a mianowicie obrócenie kostek brukowych o kąt 45°. Zaletą tego wzoru jest to, iż ułożone w ten sposób kostki, których wszystkie cztery boki nieustannie pracują, równoważą się siły poprzeczne oraz momenty obrotowe. Ukośnie położone kostki skutecznie wyciszają poruszające się po ich powierzchni pojazdy, a ukośne wiązania perfekcyjnie układają się jako wzory na podjazdach. Decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, wykorzystać można kostkę regularną i nieregularną.

Jodełka – wzór, który szlachetnie komponuje się zarówno z architekturą na zewnątrz, tworząc wyjątkowo eleganckie, brukowe połacie, jak i wewnątrz, często wykorzystywany do układania drewnianych paneli. Nie ma co ukrywać, projektanci kochają efekt jodełki. Optycznie dzieli przestrzeń oraz dodaje niepowtarzalnego uroku. Kolejno układane prostokątne kostki brukowe, przesunięte są względem osi powierzchni o 45°. Oś ta pełni funkcję linii lustra, która odbijając kolejne rzędy kostek po jednej, tworzy ich odbicie po drugiej stronie osi. Na krawędziach utwardzanej nawierzchni należy dociąć ostatnią kostkę na skos.

Łukowy – i tak pora na nieco większe odstępstwa od geometrycznych, pełnych harmonii i symetrii wzorów. Wykorzystując kostki o nieregularnym kształcie, z łatwością utworzymy eleganckie łuki, które fantastycznie prezentują się zwłaszcza w postaci kostki granitowej. Za pomocą łuków tworzyć możemy kształty, takie jak koła, czy fale, a wplatając do tego różnorodną kolorystykę poszczególnych kostkowych elementów, bez dwóch, betonowych zdań zyskamy oryginalne, niepowtarzalne aranżacje.

Wachlarzowy – dla powierzchni w ogrodach, na dziedzińcach, tarasach lub wszędzie tam, gdzie marzy nam się rustykalny efekt, nie ma lepszego sposobu na układanie kostki brukowej, niż ten, wykorzystujący wzór wachlarzowy. Posługując się nieregularną kostką, tworząc następujące po sobie kolejno eleganckie wachlarze, zyskujemy podbijające każde betonowe serce efekt, który doskonale odnajdzie się wokół otaczającej go roślinności oraz elementów małej architektury ogrodowej.Wzory układania kostki brukowej

Mieszany – tutaj możemy naprawdę zaszaleć. W tym przypadku wszystkie kostkowe chwyty są dozwolone – a nawet bardzo wskazane. Wymienione przez nasz wcześniej wszystkie wzory można swobodnie łączyć w dowolny sposób. Tutaj ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia. Jodełka, łuki, prostokąty, czy proste rzędy i kolumny, w które dodatkowo wkomponujemy inne, dodatkowe motywy. Mieszając różne style i kolory, jednego możemy być betonowo pewni – zyskamy dzięki temu niepowtarzalną, oryginalną aranżację.

Jeśli wiesz już, jaki jest twój ulubiony wzór układania kostki to po prostu ją zamów!

Dobór odpowiedniego wzoru podczas układania kostki brukowej to kwestia, której efekty towarzyszyć nam będą przez długie lata. Podpatrując to, w jaki sposób robią to inni, uniknąć możemy utwardzającej przydomową powierzchnię wpadki, która ciągnąć się będzie za nami niczym betonowy cień. Dobierając ułożone na naszą miarę rozwiązanie, kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej kostki brukowej.

Oferowany przez producentów asortyment pozwala na kostkowe szaleństwo – ogromne możliwości pod względem wymiarów, kolorów, form i faktur pozwalają nam na uzyskanie wszelkich, wymarzonych aranżacji. Do tego dochodzi bardzo korzystna cena, do której dodając utwardzające opinie, jedyne, o co przychodzi się martwić, to ekspresowa dostawa oraz sprawne prace brukarskie. Wybierając internetową hurtownię kostkaGT, stawiasz na budowlanych specjalistów, którzy nie tylko przeprowadzą Cię bezpiecznie przez cały proces sprzedażowy oraz dostarczą piorunująco szybko każdą ilość wybranych przez Ciebie kostek, ale i doradzą w chwilach kostkowych niepewności. By ubić na kostkach brukowych złoty interes, wystarczy odnaleźć się tam, gdzie kupić można wszelkie utwardzające nawierzchniowe problemy rozwiązania. Nie daj się zrobić w kostkę i kup tam, gdzie naprawdę możesz zaoszczędzić sobie nie tylko nerwów, ale i przeznaczony na wykończenie nawierzchni budżet. Zapraszamy więc do naszej internetowej hurtowni kostkaGT.

Komentarze