Dobierz bruk tak jak chcesz!

Dobierz kostkę brukową / płytę tarasową / granit / mała architekturę wg jej grubości, kształtu, faktury, marki, formatu lub koloru.

Aktywne filtry

Odpowiedni dobór materiałów przeznaczonych do wykończenia nawierzchni generują nam m.in. parametry takie jak: grubość kostki brukowej, kształt, struktura, czy kolor. Te z kolei mają swoje określone wartości lub rodzaje, które za chwilę przybliżymy. Warto pamiętać, że to od nich zależy przeznaczenie danego bruku.

Wiedząc więcej na ten temat, łatwiej będzie zdecydować na to, jaka konkretnie ma być kostka brukowa lub jakie płyty brukowe tarasowe. W naszym sklepie online kostkaGT asortymentu brukowego mamy od groma. Wiemy, że przystępna cena jest również istotna i mamy takową! Zatem poznajmy szczegóły.

Dostępne grubości kostki brukowej oraz płyt brukowych tarasowych

Przy doborze grubości kostki brukowej albo płyt brukowych musimy uwzględnić planowane w tym miejscu natężenie ruchu. Znając przeznaczenie nawierzchni z kostki brukowej, czy płyt unikniemy budowlanych błędów. Tym samym wykonana zabudowa posłuży nam bezawaryjnie przez wiele lat. Producenci m.in. Polbruk, Semmelrock, czy też Pozbruk mają wiele dostępnych opcji, dopasowanych niemal do każdej powierzchni i sposobu użytkowania terenu.

Dla kostki brukowej przewidziano następujące wartości grubości:

  • 3-4-5 cm – najcieńszy wariant  przeznaczony na chodniki wokół domu, ścieżki w ogrodach, na tarasy lub balkony. Odpowiedni do ruchu pieszego, ewentualnie rowerowego. Dopuszczalny nacisk to masa nieprzekraczająca 2 ton.
  • kostka brukowa grubość 6 cm będzie dobrym rozwiązaniem w miejscach o lekkim ruchu kołowym. Zatem planujmy z nią podjazdy do garażu, parkingi (także te miejskie) lub drogi dojazdowe. Maksymalny nacisk wynosi tu 3,5 tony.
  • 8-9 cm – to wersja brukowa bardzo odporna na uszkodzenia i odkształcenia. Tym materiałem można zabudować teren intensywnie użytkowany – drogi, place. Tam mogą poruszać się samochody ciężarowe o masie do 10 ton.
  • 10-14 cm – najgrubsza i najmocniejsza ze wszystkich kostka brukowa tworzona typowo pod przemysł. Stosowana do budowy podjazdów w magazynach, składach lub halach budowlanych, gdzie wjeżdża sprzęt ciężki o wadze powyżej 10 ton.

Warto dodać, że drobny bruk nieco gorzej toleruje obciążenia. Dlatego tam, gdzie docelowo będzie dość intensywne natężenie ruchu, dobrze jest zastosować również większy format. W takim przypadku wybierzmy płyty brukowe.

W kategorii płyt brukowych tarasowych mamy przeważnie grubości od 2 do 6 cm. Natomiast producenci np. Polbruk, czy Semmelrock przewidzieli także wzmocnione warianty, których grubość wynosi od 8 do nawet 10 cm.

Różnorodność kształtów płyt brukowych i kostki brukowej

Wśród płyt brukowych występujących zwyczajowo w większym niż kostka formacie dominują oczywiście proste i regularne bryły tj. prostokąt lub kwadrat. Jeśli jednak poszukujemy nietuzinkowych kształtów, my polecamy np. płyty brukowe tarasowe Polbruk Exa. Forma gustownego sześcioboku pozwoli przełamać ogólnodostępne schematy brukowych wykończeń. O jakość płyt nie ma się co martwić, przecież to dzieło samego mistrza w produkcji kostek brukowych.

Kostka brukowa natomiast może mieć tych kształtów znacznie więcej. Poczynając od oczywistej klasyki, jaką jest kostka brukowa prostokątna i kwadratowa kostka brukowa, ale zobaczmy co mamy jeszcze:

  • Kostka behaton (tetka) potocznie zwana „klepsydrą” lub „kością” to typowe kształty stosowane w miejscach użytku publicznego. Behaton jest często kostką brukową przemysłową.
  • Kostka brukowa trapezowa umożliwia tworzenie nieszablonowych projektów nawierzchni. Wszelkie łuki, okręgi, najbardziej pozakręcane desenie będą możliwe! Styl tradycyjny, rustykalny, śródziemnomorski uzyskamy, brukując trapezową kostką brukową. Jeśli zatem zależy nam na naprawdę ciekawym wzornictwie, to sięgnijmy właśnie po kostkę trapezową.
  • Młotki to połączone ze sobą 2 kostki brukowe kwadratowe o mniejszym i większym rozmiarze. W tym przypadku też możemy poszaleć ze wzorami.
  • Fale prezentują się bardzo stylowo. Dziś są już znacznie rzadziej spotykane, ale z pewnością jeszcze nie raz wejdą do gry.

Poznaj strukturę powierzchni kostek i płyt brukowych

Zarówno wśród jednych, jak i drugich mamy do dyspozycji kilka faktur, dzięki którym ich powierzchnia może przybrać rozmaity charakter.

Pod tym względem kostki można podzielić następująco:

  • Kostka brukowa przemysłowa – są to najprostsze i najtańsze modele, które z reguły wykorzystuje się w większych powierzchniowo zabudowach użytku publicznego. Ma jednolite kolory (często szary) i jest prosta kształtem. Przeznaczona na chodniki, parkingi, czy place.
  • Kostka brukowa gładka – może przybierać barwy stonowane, metaliczne lub bardziej intensywne odcienie (melanże).
  • Kostka brukowa płukana (szlachetna) – ma widoczne i wyczuwalne na powierzchni drobne ziarnistości, które uwydatniły się w wyniku przepłukiwania bruku. Taka matowa powłoka ma właściwości antypoślizgowe. Dlatego płukana kostka brukowa jest polecana szczególnie przy zabudowach wokół basenów, na schodach, tarasach.
  • Postarzana (obtłuczone) – to tzw. starobruk. Jest to również podobnie jak w przypadku kostki płukanej wersja szlachetna. Wykorzystywana jest w miejscach nawiązujących stylem i klimatem do ubiegłych lat minionych epok.
  • Strukturalna – wyglądem przypominająca szlachetne kamienie. Najczęściej imituje granit, trawertyn, wapień albo spektakularne piaskowce.
  • Łupana – dzięki uzyskanej w wyniku łamania nieregularnej formie wygląda bardzo naturalnie i jest bardzo wierną kopią prawdziwych kruszców.
  • Szczotkowana – dzięki zabiegom mechanicznym w strukturze odsłonięte zostają pory, które zwiększają komfort w użytkowaniu.

Płyty brukowe mogą mieć strukturę:

  • Gładką – ten wariant jest najpopularniejszy. Taka płyta jest łatwa do utrzymania w czystości, nie przyjmuje zabrudzeń. Pasuje do aranżacji minimalistycznych lub rustykalnych.
  • Płukaną – w porowatej strukturze znajdują się drobinki grysu, żwiru lub naturalnych kamieni. Dzięki temu materiał jest antypoślizgowy, a więc doskonale nadaje się na wszelkie ścieżki komunikacyjne, a także jako płyta brukowa tarasowa. Pamiętajmy, że ma również sporą odporność na ścieranie, wilgoć i inne niesprzyjające warunki atmosferyczne.
  • Płyty ażurowe – mają charakterystyczne otwory, które oprócz funkcji dekoracyjnej mają właściwości proekologiczne. Woda gromadząca się na płycie swobodnie przepływa do gruntu. Ponadto przestrzenie można obsadzić trawą lub wysypać ozdobnym grysem. Ten rodzaj płyt bardzo pasuje do wykończeń naturalistycznych, bliskich przyrodzie. Będzie idealnym materiałem do zabudowy parkingów, alejek i ścieżek.
  • Płyty z powierzchnią strukturalną – imitują naturalne materiały tj. drewno, czy kamienie szlachetne. Obecnie mamy bardzo zaawansowaną technologię produkcji tego typu budulca. Niejednokrotnie zdarza się, że są one niemal identyczne z prawdziwymi surowcami.

Jaki kolor może mieć kostka brukowa lub płyty brukowe?

Obecnie barwy kostek brukowych i płyt są bardzo zróżnicowane. Można praktycznie zdobyć je w każdym kolorze. Do wyboru są jednolite odcienie, a także te, w których przeplata się kilka kolorów. Są to niezwykle gustowne, a nierzadko wręcz spektakularne melanże. W zależności od projektu można zdecydować się na chłodniejsze lub cieplejsze tonacje. 

Te pierwsze zimne dedykowane są nowoczesnym aranżacjom, gdzie stawia się na proste, skromne i wręcz minimalistyczne wykończenia, które nierzadko łączy się z metalem. Tam nie ma miejsca na przepych i zdecydowanie króluje kostka brukowa grafitowa, a wraz z nią wszelkie inne odmiany szarości, a także biel. Współcześnie stosuje się raczej stonowaną kolorystykę, która nie rzuca się w oczy, kostka brukowa grafit zdecydowanie jest wyznacznikiem obecnego stylu. 

Zupełnym przeciwieństwem jest ta druga cieplejsza linia barw. Są to wszelkie beże, kremy, a także kolory od żółtych, przez pomarańczowe, aż po czerwień i brąz. Te hołdują tradycji i to właśnie w takich aranżacjach wiodą prym. Do tego stylu świetnie pasują akcenty z drewna lub kamieni naturalnych. Bardzo ciekawym przykładem jest melanż barwy jesieni (żółto-czerwono-brązowy) stosowany w kostkach Polbruku. Firma Semmelrock także ma w swoim asortymencie bruk koloryzowany w ten sposób, gdzie użyto odcieni beżu, brązu i żółtego. 

Słowem nie ma tu miejsca na monotonię, jest wręcz przeciwnie – kostki i płyty brukowe emanują bogatą paletą barw. Przy takim zestawie absolutnie każdy znajdzie to, czego szuka.