Kolor kostki brukowej dobrać do elewacji czy dachu?

comment Komentarze: 0 favorite Hit: 2226
Kolor kostki brukowej dobrać do elewacji czy dachu?

Kostka brukowa stylem powinna być dopasowana do otoczenia, a szczególnie budynku. Elewacja domu, dach i kostka powinny mieć spójne barwy. Jest to najprostsze rozwiązanie aranżacyjne, które zagwarantuje, że cały projekt będzie wyglądał schludnie. Aby osiągnąć taki efekt, warto kierować się pewnymi zasadami. O nich będzie dziś mowa na naszym blogu.

Kostka brukowa – zasady doboru kolorów

Kostka brukowa dostępna jest w wielu kolorach, a to daje naprawdę ogromną swobodę w tworzeniu aranżacji. Warto jednak zachować umiar i umiejętnie, a nie przypadkowo dobierać barwy, aby nie popsuć estetyki. Czasami kluczowe jest też natężenie danego koloru w stosunku do przestrzeni wokół.

Można sugerować się temperaturą odcieni kostek brukowych, czyli komponować ze sobą ciepłe kolory. Mowa tu o łączeniu czerwieni z brązową lub kostką brukową beżową. Adekwatnie, jeśli kompozycja ma być chłodniejsza, można łączyć szarości, czy grafity z zielenią. Warto zapamiętać, że w stylu nowoczesnym rządzą chłodne barwy, natomiast te ciepłe reprezentują trend bardziej klasyczny.

W kostkowych kompozycjach można też tworzyć ciekawe kontrasty, które mogą zdecydowanie ożywić całe otoczenie. Przykładowo biel można połączyć z grafitem lub bardziej odważnie kolor żółty z fioletowym. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, warto poradzić się projektantów.

Kolor kostki brukowej

Wskazane jest, aby nie stosować więcej niż trzy kolory kostki w otoczeniu. Za dużo barw na jednej płaszczyźnie powoduje chaos. Należy zdecydować, czy zastosujemy zimne lub ciemne odcienie, czy jednak ciepłe lub jasne barwy. Warto podjąć te decyzje jeszcze przed zakupem materiałów i potem konsekwentnie trzymać się wybranej palety kolorystycznej. Ewentualnie wplatać w to przemyślane kontrasty. Na projekt przestrzeni wokół domu trzeba spojrzeć całościowo nie tylko na kostkę betonową, ale również na dachy, czy na elewację i o tym więcej już za chwilę.

Kolor kostki - dach, czy elewacja domu?

Ustaliliśmy wcześniej, że ważna jest spójność barw. Tak jest po prostu bezpieczniej, jeśli nie czujemy się specjalistami w dziedzinie projektowania aranżacji. Dlatego oprócz koloru kostek warto wziąć pod uwagę również kolor dachu, czy elewacji domu. A jak już jesteś przy dachach zerknij na ofertę Dachy Kraków.

Kolor kostki brukowej

Wcale nie muszą to być jednakowe odcienie. Choć bardzo fajnie jest pójść w klasykę, czyli do pokrycia dachu w kolorze czerwonym dobrać czerwoną kostkę. W takiej sytuacji pamiętaj, że elewacja budynku powinna być pomalowana na jasne neutralne kolory. Jeśli wybierzesz czarną dachówkę, możesz dobrać do niej kostkę brukową szarą (nawet bardzo jasną) lub modną ostatnio kostkę brukową antracyt. Do czarnych dachów możesz też ułożyć przed domem po prostu czarną kostkę brukową. 

Weź pod uwagę, że partie kolorystyczne danej kostki mogą różnić się między sobą intensywnością barwy. Lepiej jest kupić serię pochodzącą z jednej partii. Dlatego warto sobie dobrze wyliczyć zapotrzebowanie na dany obszar, aby uniknąć dokupywania materiału, który być może będzie już nieco inny.

Kolor kostki brukowej

Powyżej podaliśmy oczywiście tylko przykłady i nasze sugestie. Jednak trendy kolorystyczne, co chwilę się zmieniają i nie zawsze dobór kostek pod kolor dachówki, czy elewacji będzie jakimś koniecznym wyznacznikiem. Można przecież postawić na jakieś bardziej oryginalne rozwiązania. Kluczowe jest, aby nie mieszać kompozycji chłodniejszych z tymi cieplejszymi.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień