Fugowanie kostki brukowej – czym wypełnić szczeliny?

comment Komentarze: 0 favorite Hit: 6610
Fugowanie kostki brukowej – czym wypełnić szczeliny?

Fugowanie kostki brukowej (spoinowanie) jest ostatnim etapem przy wykonywaniu zabudowy brukowej. Polega na uszczelnianiu wolnych przestrzeni między kostkami odpowiednio dobraną fugą m.in. piaskiem, cementem, żwirem lub innymi spoiwami zgodnie ze specyfiką tworzonej nawierzchni. Dzięki temu kostka brukowa zostaje ustabilizowana i odpowiednio zabezpieczona przed wypadaniem. W dzisiejszym wpisie omówimy, jakie są rodzaje fugi do kostki brukowej oraz dlaczego fugowanie jest tak ważne.

Fugowanie kostki brukowej – ważny końcowy etap układania nawierzchni

Prace wykończeniowe przy układaniu nawierzchni z bruku, czyli fugowanie kostki brukowej z pozoru może wydawać się elementem błahym poprawiającym tylko estetykę. Jednak tak naprawdę proces ten poza podkreśleniem designu ma dużo większe znacznie. Dlatego dzisiejszy wpis poświęcimy temu zagadnieniu.

Przestrzeń wokół domu to ważna dekoracja. Kosta brukowa stanowi jej zwieńczeniem - szczytowe osiągnieciem. Dopełnieniem jest fugowanie kostek, określane również jako spoinowanie. Wykonuje się w celu zabezpieczenia elementów tworzących zabudowę. Pomiędzy poszczególnymi kostkami nawet pomimo dokładnego dopasowania elementów zawsze powstaną luźne przestrzenie. Te pozostawione bez odpowiedniego wypełnienia nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale również spowodują, że kostka będzie wypychana. Tym samym nawierzchnia ulegnie uszkodzeniu i nie będzie nadawać się do użytkowania. Materiał wypełniający szczeliny stanowi rodzaj klina i spaja kostki w jednolitą i zwartą płaszczyznę.

Fugowanie kostki brukowej

Dlatego spoinowanie kostki brukowej jest dość istotne. Jak prawidłowo powinno się je wykonywać i czym się kierować? Nawierzchnie mogą być przepuszczalne lub nieprzepuszczalne dla wody. Te, które przepuszczają wodę, wykonywane są techniką tradycyjną „na sucho” z podbudową z kruszywa. Z kolei płaszczyzny nieprzepuszczalne dla wody budowane są „na mokro” na wylewce z betonu. W tym przypadku dobiera się spoiwa nieprzepuszczalne (wodoodporne) o dużej gęstości.

Fugowanie kostek brukowych Polbruk (i innych) zależy też od technologii wykonania spodnich warstw nawierzchni. Wyróżniamy nawierzchnie sztywne (związane), gdzie podbudowa i podsypka wzbogacona komponentem wiążącym np. cementem. Występują również elastyczne (niezwiązane) zabudowy z kostki, gdzie cała konstrukcja jest elastyczna. Analogicznie więc spoinowanie sztywnych nawierzchni wymaga sztywnej zasypki do kostki. Natomiast przy elastycznej zabudowie brukowej wymagane jest fugowanie elastycznym materiałem. Czasami stosuje się system pośredni tzw. półsztywny z elastyczną podbudową i zwięzłym (sztywnym) materiałem wypełniającym szczeliny. Jednak tego rodzaju kombinacje występują niezwykle rzadko ze względu na ograniczone możliwości zastosowań.

Fugowanie kostki brukowej

W kolejnej części omówimy dokładniej dostępne na rynku popularne materiały do fugowania kostki.

Fugi do kostki brukowej – rodzaje

Wybierając fugi do kostki brukowej Semmelrock lub innej firmy, trzeba uwzględnić, jakie jest przewidywane obciążenie nawierzchni. Jeśli ma być to teren rekreacyjny stworzony dla pieszych lub będzie tam występował lekki ruch kołowy, do wypełnienia szczelin w kostce można zastosować piasek kwarcowy lub fugę żywiczną. Natomiast przy ścieżkach użytku publicznego, gdzie codzienny ruch jest dość intensywny, lepiej będzie wykonać spoinowanie specjalnymi preparatami uszczelniającymi o dużej wytrzymałości.

Piasek do kostki brukowej

Spoiwo to powinno być oczyszczone, wypłukane, gdyż ewentualne nieczystości mogą zabrudzić kostkę. Zabrudzony materiał może doprowadzić do rozwoju chwastów w szczelinach. Najczęściej stosuje się mielony kwarc, ale może to być również rozdrobniony bazalt lub granit. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych. Zwróć uwagę na odpowiednie szerokości spoin. Jeśli kostka będzie ułożona zbyt ciasno, nawierzchnia szybko ulegnie uszkodzeniu. Mogą wystąpić nierówności i wybrzuszenia.

Fugowanie nawierzchni piaskiem tworzy nawierzchnię elastyczną, która jest wysokoprzepuszczalna dla wody. Piasek należy dosypywać stopniowo przy układaniu elementów. Spoinowanie piaskiem trzeba powtarzać co jakiś czas, ponieważ to lekkie kruszywo ma tendencję do wypłukiwania lub po prostu wywiewania ze szczelin. Wadą takiego rozwiązania jest również zarastanie, dlatego od czasu do czasu rośliny należy usuwać ze szczelin. Przy tak fugowanej nawierzchni do pielęgnacji nie powinno się używać myjki ciśnieniowej.

Fuga żywiczna do kostki brukowej

To zdecydowanie nowocześniejszy rodzaj fugi. W sprzedaży są dostępne gotowe preparaty.  Do wyboru wersje, które zagęszczają się samoistnie lub takie, które wymagają dodatku wody. Występują również w wielu kolorach, co pozwala na spójne dopasowanie aranżacyjne. Spoina na bazie żywicy jest odporna na mróz i przepuszczalna dla wody. Uelastycznia nawierzchnię.

Fugowanie kostki brukowej

Wodoszczelna fuga do kostki brukowej 

Jest to rodzaj fugi tworzonej najczęściej na bazie cementu, jednak nie jest to zaprawa cementowa. To najbardziej wytrzymały spośród omawianych preparat, który znajduje zastosowanie przy nawierzchniach tworzonych na wylewce betonowej lub nad stropami. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, pamiętaj, aby nie aplikować takiej fugi do samej góry kostek, ponieważ w ten sposób możesz uszkodzić elementy nawierzchni.

Granofuga – kruszywo ozdobne

Są to starannie dobierane łamane piaski i kruszywa do zastosowania np. na podjazdach, alejkach w ogrodach. Mogą też być użyte jako spoiny przy płytach tarasowych lub brukowych. Ogromny wybór granofug, mnogość kolorów i wielkości kruszywa pozwala na wiele możliwości aranżacyjnych. Dzięki temu wykończenie kostki brukowej będzie spójne z otoczeniem. Granofuga daje optymalne zagęszczenie szczelin i nie jest z nich wymywana dzięki odpowiednim frakcjom. Cenną z punktu użytkowania zaletą jest również to, że granofuga zapobiega zarastaniu przestrzeni międzykostkowych roślinnością i całkowicie likwiduje możliwość pojawienia się mrowisk.

Zanim zaczniemy fugować naszą nawierzchnię, przeanalizujmy jej docelowe obciążenie. Przy ruchu pieszym i lekkim kołowym do 2,5 tony wystarczy sam piasek lub fuga z żywicą. Jako że są one wysokoprzepuszczalne dla wody, trzeba nimi szczelnie wypełnić przestrzenie między kostką. Jeśli zależy nam na wytrzymałej i jednocześnie bardzo dekoracyjnej nawierzchni wtedy śmiało można wybrać kolorową granofugę.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień