7 błędów popełnianych podczas układania kostki brukowej
Kostki brukowe najchętniej kupowane w naszym sklepie: Semmelrock Bellano Antico, Semmelrock Ritano platino, Polbruk Oland
Kostka brukowa pokrywająca nawierzchnie to dość częsty widok. Trzeba przyznać, że ten materiał budowlany ma w sobie to coś. Jest trwały i niesamowicie funkcjonalny, a jego design ma zdecydowanie ponadczasowy charakter. Kostką możemy obudować rozmaite ścieżki, chodniki, podjazdy, place, parkingi. Dzięki dostępnemu na rynku bogatemu wzornictwu dopasujemy ją do aranżacji w niemal każdym stylu. Ogół zalet sprawia, że grono jej wielbicieli stale rośnie. Każdy chce mieć kostkę, ale czy każdy wie jak ją prawidłowo położyć? Z nami dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę i jakich błędów się wystrzegać, aby móc cieszyć się perfekcyjnie wykonaną pracą.
Kostka brukowa – najczęstsze błędy przy zabudowie
Dobrze położona kostka brukowa to niewątpliwie duży budowlany sukces. W trakcie wykonywania tego typu prac niestety nietrudno o potknięcia. Dotyczy to zwłaszcza aspektów technicznych. Jednak mając dobre rozeznanie, można wielu tym niepowodzeniom zapobiec. Zobaczmy, zatem jak można je ominąć. Poniżej 7 "błędów głównych", czyli na co zwracać szczególną uwagę przed i podczas prac brukarskich.
- grunt i spadki
- podbudowa
- grubość kostki
- układanie
- poziomy
- projekt
- jakość wykonania
Błąd #1 - brak sprawdzenia gruntów, niewłaściwie spadki terenu
Orientacja dotycząca geologii terenu, na którym planujemy układanie kostki brukowej, jest niezbędna. Przeprowadzenie odpowiedniej ekspertyzy w tym zakresie da nam wiedzę na temat właściwości i parametrów glebowych. Wszystko po to, aby uniknąć możliwych odbarwień materiału, ponieważ w wodach gruntowych mogą występować związki różnych rud metali wchodzące w reakcję z kostką np. rudy miedzi. W nawierzchni musi być zapewniony swobodny przepływ powietrza i wód gruntowych. Jeśli zbagatelizujemy ten problem, może dojść do wypiętrzenia materiału. Warto sprawdzić, czy nasze podłoże nie jest zbyt gliniaste, ponieważ glina nie przepuszcza wody. Zalegająca w strukturze kostki woda opadowa zdecydowanie destrukcyjnie wpłynie na materiał. Dlatego tak ważne jest, aby zachować odpowiedni spadek terenu w przeciwnym do zabudowań kierunku, tak aby woda rozchodziła się w sposób kontrolowany. Dla nawierzchni tego typu jest to 3% na mb.
Błąd #2 - źle wykonana podbudowa pod kostkę
Choć jej nie widać, to jednak podbudowa znacząco wpływa na to, czy kostka zostanie położona fachowo, ponieważ stabilizuje ona teren. Gdzie często popełniany jest błąd? To kwestia jej źle dopasowanej grubości podbudowy. Trzeba dobierać ją zgodnie z przeznaczeniem terenu, mając na uwadze również poziom wód gruntowych. W przypadku powierzchni budowanej tylko pod ruch pieszy wystarczy grubość 10-20 cm, dla ruchu kołowego jest to już 20-45 cm. Ważna jest także odpowiednia podsypka pod kostkę – piaskowa lub żwirowa grubości 3-5 cm. Gęsta, równomiernie rozłożona wzmacnia i utrwala nawierzchnię. Do tego dochodzi kruszywo, które musi frakcję w granicach 3-6 cm. Przy tej okazji zadbajmy także o dobre zagęszczenie terenu. W tym celu najlepiej użyć specjalistycznego sprzętu – zagęszczarki, a z kolei wibratorem płytowym zagęszczamy ułożoną już kostkę. Najlepiej będzie wypożyczyć takie maszyny, ponieważ ich kupno jest dość kosztowną inwestycją.
Błąd #3 - grubość kostki niedopasowana do przeznaczenia powierzchni
Tu przede wszystkim decyduje planowane na danym obszarze natężenie ruchu. Także nasze preferencje co do wyglądu, czy wizja możliwych oszczędności w tym przypadku to temat drugorzędny. Należy pamiętać, że jeśli w danym miejscu będzie przebiegał jedynie ciąg pieszy, wystarczy najcieńszy materiał 4 cm. Przy takiej grubości nawierzchnia w alejkach ogrodowych, przydomowych ścieżkach, czy tarasach spełni z powodzeniem swoje zadanie. Na podjazdach wokół domu wybierzmy grubość 6-8 cm. Natomiast w terenie o intensywnym ruchu kołowym, czyli na parkingach, placach i ciągach komunikacyjnych wymagana jest grubość 8-10 cm. Stosując się do takowych wytycznych, unikniemy uszkodzeń powierzchni.
Błąd #4 - układanie kostki brukowej na styk
Niewłaściwie ułożona kostka, potocznie mówiąc „na styk”, dobrze nie rokuje. Poszczególne fragmenty kostkowe nachodzą na siebie, tym samym wywołują ucisk. Takie ułożenie skutkuje możliwym odkształceniem materiałowym w wyniku zmian temperatury i obciążenia podczas użytkowania. Może dojść do uszkodzeń krawędzi lub pękania i odłupania warstwy licowej. Dlatego tak ważne jest, aby zachować odpowiednią odległość pomiędzy każdym elementem. Układanie kostki w odstępie 3 mm będzie optymalnym odstępem.
Błąd #5 - niewłaściwy poziom kostki
Ta z pozoru błaha kwestia, też może stać się problematyczna. Dlatego jeszcze na etapie planowania ustalmy, na jakiej wysokości umieścimy nasz bruk. Zwróćmy uwagę, że wysokości dostosowujemy do najbliżej otaczającej go powierzchni. Jeśli planujemy rabaty kwiatowe, połóżmy kostkę nieco ponad ich poziomem. W ten sposób nagromadzona w tym miejscu ziemia nie będzie rozsypywać się poza rabatę. W przypadku trawników poziomujemy kostkę na równi z nimi. Zdecydowanie łatwiej będzie nam kosić taki teren.
Nie tylko błędy wynikające z nieprawidłowo zastosowanej techniki potrafią być zgubne, często dochodzą do tego jeszcze inne aspekty, jakie?
Błąd #6 - wizja bez projektu
Fakt, że możemy zaoszczędzić na projekcie kusi niesamowicie, jednak nie zawsze układanie kostki według własnego widzimisię musi być trafionym pomysłem. Jest to proces, który warto mieć pod kontrolą. Ma to przełożenie na ostateczny wygląd, przy którym warto mieć plan. To znacznie przyspieszy prace, tym samym będzie efektywniej. Dokładne wyliczenia ilości materiału, pozwolą uniknąć deficytów, które znacznie mogą wpłynąć na estetykę wykonania. Kolorystka poszczególnych partii może znacznie się różnić. O ile nie stanowi to problemu przy jednoczesnym naprzemiennym układaniu kostki z różnych palet, zaczynając w kierunku od czoła (zasada trójek), tak przy dokładaniu odmiennej barwy w późniejszym etapie może finalnie zepsuć cały wzór. Powstanie kompozycja bez ładu i składu, a tego przecież nie chcemy.
Błąd #7 -zgubny pośpiech i rutyna
Mówi się, że czas to pieniądz, jednak nie zawsze jest to prawdą. W przypadku układania kostki brukowej pośpiech może być złym doradcą. Podobnie rutyna, przez którą możemy przeoczyć ważne kwestie, sprawdzając tylko powierzchownie informacje na dany temat. Warto przeprowadzić dłuższy, ale dokładny etap przygotowawczy. Lepiej zadbać o każdy detal – dobrać odpowiedni model kostki, dobrze ją dopasować, zorganizować odpowiedni sprzęt, niż potem popaść w dodatkowe koszty związane z rychłą naprawą nawierzchni.
A może jednak kostka brukowa zakończona sukcesem?
Skoro wszystkie możliwe pułapki i przeszkody stojące na drodze do kostkowego sukcesu mamy już omówione. Pozostaje Wam teraz mierzyć siły na zamiary i samodzielnie podjąć słuszną decyzję. Układanie kostki brukowej nie należy do najprostszych prac budowlanych, tutaj na pewno liczy się doświadczenie i raczej nie ma miejsca na debiuty w tej kwestii. W końcu proces ten wymaga przejścia kilku etapów. Każda pomyłka może pociągnąć za sobą więcej niedociągnięć i efekt domina gotowy. Jeśli nie czujemy się na siłach, warto wtedy skorzystać z pomocy wykwalifikowanej ekipy budowlanej.
Wiedza, którą tu dla Was zebraliśmy, może pomóc zarówno na wstępnym etapie prac, jak i przy weryfikacji i sprawdzaniu finalnego ich efektu. Nawet jeśli zlecimy wykonawstwo firmom wykończeniowym, dobrze jest wiedzieć, czy zwyczajnie nie zostaliśmy oszukani, czy na pewno wszystko zostało wykonane poprawnie. Wiadomo, że nie jesteśmy w stanie wszystkiego dokładnie przewidzieć, ale im więcej wiemy, tym lepiej.
My możemy Wam na pewno pomóc w wyborze kostki, dopasowaniu jej do danego otoczenia. Dlatego zajrzyjcie do naszego sklepu internetowego kostkaGT. Nasza kostka brukowa to towar z najwyższej półki jakościowej. Cena naszego asortymentu niejednokrotnie okazała się niezłą konkurencją w stosunku do ofert rynkowych. Poza tym, macie szeroki wybór i nasze doradztwo, czyli wszystko, co potrzeba. Wpadajcie, zapraszamy!